My, z Pszczyńskiego Uniwersytetu (13) - Grzegorz ENGLART

W KADRACH GRZEGORZA ENGLARTA

Pasja - hobby może objawić się w każdym wieku, czasem wystarczy jakiś nowy impuls, bodziec, który przeradza się w głębsze zainteresowanie. Lubimy zajmować się tym coraz mocniej, częściej i już trudno zrezygnować z nowego okienka, które się w życiu otworzyło. U pana Grzegorza pasja fotografowania wzięła się z podziwiania krajobrazów podczas wspólnych z żoną trwających 5- 7 dni wycieczek krajoznawczych. To na emeryturze znalazł się czas, żeby wędrować po Beskidach, ale głównie po Tatrach polskich i słowackich, po Pieninach. Górskie widoki należało zatrzymać w kadrze i tak się zaczęło. Kiedy Uniwersytet Trzeciego Wieku w ENGLART GrzegorzPszczynie rozpoczął swoją działalność, pan Grzegorz zapisał się do sekcji fotograficznej i w czasie zajęć z instruktorem pogłębiał swoją wiedzę w zakresie techniki, wziął także kilka lekcji prywatnych u innego instruktora, w dalszym ciągu interesuje się nowinkami z tego zakresu w fachowych pismach. Od paru lat posługuje się aparatem Nikon lustrzanką, wcześniej robił zdjęcia małym aparatem kompaktowym. Uwiecznia głównie przyrodę (najchętniej krajobrazy, ptaki), ale także dokumentuje uroczystości i imprezy, przede wszystkim te związane z UTW, parafią, czy rodziną. Zdjęcia przechowuje na nośnikach komputerowych, udostępnia na portalach społecznościowych, na stronie internetowej UTW oraz w kronice uniwersytetu. Opracował dwa albumy fotograficzne - jeden z pleneru malarsko-fotograficznego organizowanego przez UTW w 2015 r., drugi z imprez i wycieczek UTW w roku akademickim 2016/2017. Jego więc zaangażowanie w życie uniwersytetu i tworzoną przez niego dokumentację fotograficzną bardzo sobie cenią członkowie zarządu pszczyńskiego UTW.

Przy okazji wędrówek z żoną w r. 2016 dołączyli do akcji „Zdobywamy szczyty dla hospicjum” i „wydreptali”, jak żartobliwie to ujął pan Grzegorz, brązowe medale.

Wiosną 2019 r. w konkursie fotograficznym organizowanym przez UTW w Dąbrowie Górniczej zdobył

I miejsce w kategorii: architektura,

gdzie zaprezentował zdjęcie pt. Arkady na Nikiszowcu

(zdjęcie zrobione podczas wycieczki UTW z Pszczyny). W konkursie rozpatrywano ok. 100 fotografii nadesłanych przez członków 22 uniwersytetów. Oprócz tego na profil ze zdjęciami przyrody jednego z portali społecznościowych wysłał dwa zdjęcia ptaków oraz jedno krajobrazowe. Zdjęcia te umieszczono w albumie w wersji PDF (wydruk tekstowy), a zdjęcie krajobrazowe znalazło się na okładce albumu.

Chętnie dzieli się swoimi wiadomościami, koledze, niestrudzonemu rowerowemu pielgrzymowi Jurkowi Kocurowi pomagał przy opracowaniu 150-stronicowego albumu ze zdjęciami z jego wędrówek.

Pan Grzegorz lubi fotografować Pszczynę, nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorową porą wynajdując ciekawe zakątki, detale architektoniczne, czy urokliwe miejsca w pszczyńskim parku, nie gubiąc równocześnie atmosfery, nastroju chwili.

Do Pszczyny sprowadził się w 1981 r., żeniąc się z Marią – położną w tutejszym szpitalu. Urodził się w Czechowicach w 1957 r. jako najstarszy z sześciorga dzieci (dwóch braci i trzy siostry) w tej rodzinie zamieszkałej w Bestwince. Najdłużej pracował w KWK „Krupiński” w Suszcu, skąd też odszedł na emeryturę w 2007 r. W Pszczynie wybudowali z żoną dom, wychowali dwie córki – starsza Katarzyna jest farmaceutką, młodsza Joanna po kierunku pedagogicznym pracuje w żłobku. Państwo Englartowie są też dziadkami 16-miesięcznej wnuczki.

listopad 2019                                                                                     Barbara Solarska    


 

 

  

©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku