V-ta wycieczka Grupy Wolontariatu - 11.07.2018

N O T A T K A     S Ł U Ż B O W A

W dniu 11.07.2018 r. drużyna wolontariuszy Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w składzie:

Aniela Szmit – dowódca drużyny,

Halina Stoppa – zastępca dowódcy drużyny,

Grzegorz Żebracki –  zastępca zastępcy dowódcy drużyny

i zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Zarząd tegoż Uniwersytetu w ramach projektu „UTW dla społeczności” zorganizowała wycieczkę pieszą do Ogrodów Kapiasa w Goczałkowicach Zdroju. Impreza rozpoczęła się w wyznaczonym dniu punktualnie o godz. 9:00 zbiórką uczestników, którą wyznaczono na parkingu przykościelnym w Pszczynie przy. ul. Bielskiej. Od razu należy zaznaczyć, że liczba uczestników przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, bowiem chętnych słuchaczy Uniwersytetu i członków ich rodzin zgłosiło się ponad 30 osób. Po krótkiej odprawie przeprowadzonej przez drużynę wolontariuszy wycieczka wyruszyła z uśmiechami na ustach i sądzimy, że gdyby początkowy szlak nie prowadził zurbanizowanym terenem Osiedla Piastów uczestnicy zaintonowaliby również stosowne pieśni marszowe.  Trasa wycieczki o walorach wybitnie przyrodniczych została wyznaczona od osiedla Piastów do Goczałkowic Zdroju dróżkami poprzez pola i lasy.

Po przybyciu na miejsce naszą grupą zaopiekowała się pracownica Ogrodów a zarazem pani przewodnik, która w barwnych opowieściach wprowadziła nas w świat przyrody królującej w Ogrodach Kapias i okazało się, że znane są one nie tylko w Polsce ale również i w Europie. Całe gospodarstwo zajmuje teren około 25 ha. Z tego 4,5 ha wydzielono do zwiedzania w postaci Starych i Nowych Ogrodów. Na ich terenie założono wiele tematycznych stref w postaci ogrodów: „Cisza”, „Lato”, „Wiejski”, „Skandynawski” i wiele innych. Naszą szczególna uwagę przykuł najnowszy Ogród Skandynawski. Przede wszystkim zachwyciła  nas  różnorodność i kolorystyka pospolitego wydawałaby się na pozór krwawnika. Ta pospolita roślina łąkowa w Ogrodzie Skandynawskim miała kolory: czerwony, żółty, pomarańczowy czym wszyscy byli zauroczeni i zaskoczeni. Również piękne były pozostałe części Ogrodów Kapiasa. Kolory, zapachy, wygląd roślin zachwycały i dla wielu uczestników były inspiracją, którą mogliby wykorzystać w swoich własnych ogródkach.

Aura próbowała przeszkodzić nam w wycieczce. Niespodziewany, ulewny deszcz nie stanowił jednak dla nas przeszkody. Wręcz przeciwnie, nasze kolorowe peleryny i parasole na tle pochmurnego nieba rozświetliły cały ogród niby tęczą i stały się dodatkową atrakcją – przy tym należy pochwalić naszych uczestników tym, że wspaniale przygotowali się do wycieczki i zabrali odpowiedni ubiór.

Po zwiedzeniu ogrodów na uczestników wycieczki czekał przygotowany w restauracji ogrodowej poczęstunek. Gorący posiłek, a szczególnie deser w postaci wyśmienitych i ogromnych lodów był wspaniałym, kulinarnym zwieńczeniem wcześniejszych doznań estetycznych.

Reasumując, należy uznać całą imprezę za niezwykle udaną. Wszyscy byli zadowoleni i zachwyceni pięknem pokazanej nam w Ogrodach przyrody.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyło dwóch najstarszych uczestników – seniorów:

pani Helena lat 86    i    pan Tadeusz lat 94

dzielnie pokonali trudy pieszej wycieczki i wraz z innymi w pełni uczestniczyli w całości imprezy.

Notatkę w celu udokumentowania przebiegu imprezy sporządzili: 

                                          Aniela Szmit, Halina Stoppa, Grzegorz Żebracki


©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku