2014_05_16 WYCIECZKA do KRAKOWA

  W deszczowy, majowy dzień 16 maja udaliśmy się 50 osobową grupą na wycieczkę szlakiem Stanisława Wyspiańskiego do Krakowa. Program wycieczki obejmował zwiedzenie najważniejszych miejsc związanych z tym wspaniałym malarzem, poetą, dramaturgiem – uczniem Jana Matejki.

  Spacer po Krakowie rozpoczęliśmy od Barbakanu, potem na ulicy Floriańskiej udaliśmy się do „Jamy Michalikowej”, gdzie przy kawie i pysznym „torcie Michalika” podziwialiśmy nie tylko zabytkowe wnętrza kawiarni, ale również obrazy Wyspiańskiego i współczesnych mu malarzy. W dalszej kolejności spacerkiem przez Rynek, ulicą Bracką przeszliśmy do kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy najwspanialsze witraże Wyspiańskiego i obrazy Mehoffera. Kolejnym punktem programu była Skałka, między innymi miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków, takich jak: Czesław Miłosz, Adam Asnyk, Karol Szymanowski, Teofil Lenartowicz i Stanisław Wyspiański.

Następnym punktem programu był Wawel. Tam zwiedziliśmy dziedziniec zamku, katedrę i kryptę naszych wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Dwugodzinny czas wolny zagospodarowaliśmy według własnych potrzeb. Uwieńczeniem dnia była uczta duchowa w pięknym teatrze im. J. Słowackiego na sztuce Lermontowa „Maskarada”  porównywanej często do Szekspirowskiego Otella, pełnej intryg i niespodziewanych zwrotów akcji oraz pełna symboli, gestów zmuszających widza do myślenia. To samo można powiedzieć o scenografii i choreografii. Na podkreślenie zasługuje piękna muzyka, gra światłem i wspaniała gra aktorów.

    Sztukę reżyserował aktor i reżyser rosyjski i dyrektor teatru w Jekaterynburgu Nikołaj Kolada, budzący wiele kontrowersji. Ocenę spektaklu pozostawiamy widzom (były też inne opinie ).

    Do domu wróciliśmy o północy szczęśliwi i zadowoleni z tak wspaniale przygotowanego wyjazdu .

   Zarząd PUTW składa gorące podziękowania pani Mariannie Kurczab, która była inicjatorką, współorganizatorem, pilotem i przewodnikiem wycieczki. Uczestnicy dziękują za wspaniale przygotowany program, ogromną wiedzę i sposób przekazania wszystkich wiadomości

o Wyspiańskim i jemu współczesnych. Mieliśmy możliwość wrócić wspomnieniami do czasów szkolnych, studenckich, do czasów naszej młodości. 

   Pani Marianno – dziękujemy. [IP] 

(Więcej zdjęć w Galerii)

Krakw 2014 - 02 IMG 1387

©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku