ALERGIA - masz problem

W środę, 24. kwietnia br. odbył się wykład pani dr Janiny Szafron-Michalik  pod tytułem "Z alergią na ty". Rzecz jasna, że nikt sobie takiego "tykania" nie winszuje, ale nie wszystko na tym wspaniałym świecie zależy od naszych życzeń. No więc jeśli już dotknie nas lub kogoś bliskiego np. wnuka ta przypadłość, to lepiej żeby wiedzieć jak się z nią obchodzić. Przedstawiono nam główne choroby wywołane uczuleniem tj: Atropowe Zapalenie Skóry (AZS) - najczęściej (do 80%) pojawiające się u niemowląt w pierwszych miesiącach życia, Astma i Alergiczny Nieżyt Nosa (ANN).

Alergenem może być wszystko, wcale nierzadko nawet jabłko, ale też kosmetyki i chemia domowa. Natomiast wykrycie przyczyny jest sprawą i trudną i czasochłonną.  Szczególnie u dzieci, u których testy na uczulenie nie dają poprawnych wyników, oraz dlatego że dzieci nie zwracają uwagi na objawy i nie zgłaszają ich rodzicom.

AZS u niemowląt można leczyć, i często daje się wyleczyć, ale równie często następuje nawrót pod koniec okresu dojrzewania. Ponadto po AZS następuje "wędrówka" uczulenia, która może doprowadzić do astmy lub ANN.

Nie sposób opisać wszystkich podanych nam zaleceń lekarskich, dlatego we własnym interesie należy przyswajać sobie wiadomości na ten temat i konsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem pierwszego kontaktu, który po dogłębnym wywiadzie skieruję do specjalisty dermatologa lub alergologa. Pani dr Michalik zapewniła, że w nagłych czy pilnych wypadkach wizyta u specjalisty alergologa odbędzie się bardzo szybko. 


©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku